Zacznijmy może od tego, czym w ogóle jest Frezowanie CNC. Jest to rodzaj obróbki skrawaniem. Ruch obrotowy jest zawsze wykonywany przez dane narzędzie, zaś ruch posuwny przez inne narzędzie – albo przez sam obrabiany przedmiot. Oczywiście wszystkie te czynności są wykonywane za pomocą narzędzia, które nazywa się frezarką. Są frezarki malutkie, do małych, precyzyjnych elementów, po ogromne maszyny, które będą obrabiać ogromne, ciężkie, skomplikowane części.
Dzięki frezarce możliwe jest obrabianie drewna, tworzyw sztucznych i oczywiście metali. Niegdyś frezarki sterowane były ręcznie, dziś sterowane są poprzez zastosowanie układu sterowania numerycznego (CNC); dzięki czemu obróbka może przebiegać naprawdę szybko i bardzo precyzyjnie. Za rok kiedy zapoczątkowano sterowanie numeryczne, uważa się rok 1952.
Jeśli chodzi zaś o cięcie, wycinanie CNC to różni się od tradycyjnych technik swoją dokładnością, precyzyjnością. Podobnie jak z frezowaniem, maszyna CNC do wycinania, również sterowana jest numerycznie. Należy więc zaprojektować cięcie za pomocą programu (najczęściej CAD/CAM). Tak więc, kiedy program jest poprawnie napisany, wprowadzony na komputer maszyny to tak naprawdę… pracownik nie musi już nadzorować całego cięcia – wszystko robi się… samo.
Zaletami cięcia CNC są między innymi:
-jak już wspomnieliśmy, wysoka jakość cięcia i wyjątkowa precyzja – co zapewnia doskonałe wykończenie każdej obrabianej części
-powtarzalność procesu cięcia – za pomocą programu, który został raz napisany, można wycinać dowolną ilość identycznych elementów
-ważne jest również ograniczenie wydatków – podczas cięcia CNC wytwarza się mniejsza ilość odpadów.
Oczywiście ani frezowanie, ani cięcie na maszynach CNC nie jest proste. Pracę musi wykonać odpowiednio wykwalifikowany pracownik, a wcześniej programista musi napisać odpowiedni program – by „sztuka” wychodziła dokładnie tak jak zostało to założone w projekcie.