Alergia (uczulenie) jest reakcją układu odpornościowego na coś, co dla większości ludzi raczej jest nieszkodliwe. To “coś” to alergen. Kiedy nasz organizm chce się pozbyć tego alergenu pojawiają się właśnie “objawy alergii” – łzawienie i swędzenie oczu, kichanie, wydzielina z nosa bądź jego całkowite “zatkanie”; generalnie objawów uczulenia jest naprawdę sporo, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jakiś “objaw”, który u siebie zauważyliśmy, jest objawem alergii. Czy to całorocznej (występującej w pomieszczeniach) czy sezonowej (występującej na świeżym powietrzu – głównie).
Typowymi i najczęściej spotykanymi alergenami są: pleśń, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych i pyłki roślin.
Jeśli cokolwiek Was niepokoi, warto przeprowadzić testy i sprawdzić, czy faktycznie nie dopadła Was alergia – zwłaszcza, że nie towarzyszy Nam ona od urodzenia, możemy ją nabyć nawet w starszym wieku.
Czy istnieją więc domowe, naturalne sposoby na walkę z alergią?
Może wydawać się to zaskakujące, ale odpowiednia dieta sprawi, że alergia może ustąpić, bądź jej objawy zostaną mocno złagodzone. Duża ilość warzyw, eliminacja bądź mocne ograniczenie jedzenia typu fast food, smażonych potraw, cukru a nawet alkoholu – może sprawić, że alergia się “uspokoi”. Najważniejsze są jednak warzywa, im więcej ich jadamy, tym więcej dostarczamy naszemu organizmowi witamin i minerałów, które odgrywają ogromną rolę podczas walki z alergią.
Różnego typu napary ziołowe, pomogą w walce z alergiami – zwłaszcza tymi siennymi (na pyłki). Należy tu wspomnieć, że picie naparów nie ma absolutnie żadnych skutków ubocznych. Jednak trzeba przestrzegać jednej podstawowej zasady – napary trzeba pić regularnie i nie spodziewać się ich działania już po kilku dniach.
Przede wszystkim napar z pokrzywy, wykazuje właściwości antyalergiczne, 2-3 razy dziennie, przez około 4 tygodnie – powinno pomóc!
Warto też wspomnieć o pyłku pszczelim. Jednak przed jego zastosowaniem należy sprawdzić, czy nie ma się na niego uczulenia!
Pyłek pszczeli ma podobne działanie do szczepionki. Jeśli przyjmujemy go regularnie, przez dłuższy czas to uodparnia on organizm na alergen.